یک کارشناس اقتصادی پیشنهاد کرد:

تعامل نهادهای مالی برای هدایت نقدینگی سرگردان

تاریخ انتشار : ۲۰ فروردين ماه ۱۳۹۷

یک استاد اقتصاد دانشگاه با بیان اینکه برای استفاده از فرصت های موجود در رویدادهای حوزه مالی، باید کم و کیف برگزاری یک نمایشگاه مطلوب را به مجریان آموخت، گفت: هر نمایشگاهی نیاز به برقراری تعامل با دنیای خارج به ویژه مخاطبان خود دارد و این تعامل چه به منظور فرهنگ سازی، ایجاد کشش و تمایل برای بازدید از نمایشگاه و چه مشارکت در آن لازم است.

به گزارش اقتصادکشارزی، آلبرت بغزیان با اشاره به جای خالی آموزش های فرهنگی در  کشور و به ویژه در خصوص بازارهای مالی گفت: یک نمایشگاه خوب که آثار بلندمدتی به همراه داشته باشد باید از نقطه نظرات متفاوت در موضوعی که قرار است، برگزار شود، بهره مند باشد و دیدگاه ها و سلایق متنوع را بسنجد که بازارهای مالی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: حضور کارشناسان مختلف و بهره گیری از تحقیقات و دستاوردهای آنها در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه این رویداد مهم صنعت مالی را پربار تر خواهد کرد ضمن آنکه  فضای تعامل و گفتگو فرصت همیاری و همکاری بازارهای مالی برای رشد را بیشتر می کند.

وی افزود: تجربه برگزاری نمایشگاه های حوزه مالی  در کشورهای دیگر شاهدی بر این ادعا است، کما اینکه در کشورهایی که از بازار سرمایه و بیمه و پولی قدرتمندی برخوردارند تاثیر رویدادهای نمایشگاهی بر این بازارها به خوبی قابل مشاهده است.

بغزیان با تاکید بر اینکه هدف از برگزاری نمایشگاه هایی همچون فاینکس 2018 باید ایجاد بستری برای رقابت های سالم باشد، اظهار کرد: بازارهای مالی در چند سال اخیر به جای کمک به ارتقای خود و رقابتی که منتهی به رشد شود، سعی در تخریب دستاوردهای هم کرده و یا در تلاش اند تا با شایعه پراکنی مردم را از بازارهای رقیب بگریزانند البته در این خصوص عدم نظارت های کافی بانک مرکزی و نهادهای فرادستی در بازارهای مالی نیز تاثیر گذار بوده است که یک نمونه آن را در بحران نقدینگی سرگردان مشاهده کردیم.

این استاد اقتصاد با بیان اینکه هر یک از بازارهای مالی سعی در جذب نقدینگی سرگردان بدون داشتن ابزاری برای هدایت مناسب آن به سمت بخش تولید دارد، گفت: بانک ها به دلیل ضعفی که در استفاده مناسب نقدینگی و هدایت ان به سمت بخش مولد اقتصاد  داشته اند، باعث سرگردانی آن شده وحالا نیز بدون داشتن هیچ برنامه ای سعی در بازگشت آن با بالا کشیدن نرخ سود دارند در حالی که آثار منفی این سرگردانی در بازارهای دیگر نمود پیدا کرده است و تاثیر منفی آن روی اقتصاد مشهود است.

وی با اشاره به مزیت برگزاری نمایشگاه برای جا انداختن کارکرد بهتر بازارهای مالی خاطر نشان کرد: اگر رویکرد برگزار کننگان نمایشگاه اصلاح این مدل از ضعف و چالش در حوزه بانکی، بورس و بیمه ای باشد هر سه بخش بازار مالی یعنی بانک، بورس و بیمه می توانند به نحوی که شایسته است در هدایت نقدینگی سرگردان به مسیر مناسب با هم تعامل داشته باشند و با همکاری هم از فرصت نمایشگاهی فاینکس 2018 بهره بگیرند.

انتهای خبر

اخبار
  کشاورزی و دامداری
  صنایع غذایی
  اقتصادی
  برندها و بنگاه‌ها
  گوناگون
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  کتاب
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.