تولید داخل درگیر واردات کنجاله بی کیفیت/ورود۱.۴میلیون تن طی ۱۱ماه

تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۵

دبیر انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران گفت: دولت باید برای حمایت از توسعه کشت دانه های روغنی و تولیدات داخلی آن، از واردات بی رویه و غیرمنطقی کنجاله به کشور جلوگیری کند.
اکبر سبقتی در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: صنعت روغنکشی با تولید کنجاله با کیفیت و ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در کشور، در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی حرکت می کند؛ ولی کنجاله های وارداتی بی کیفیت و ارزان قیمت، حیات این صنعت را به چالش کشیده است.
 
وی افزود: تولیدات کارخانجات روغنکشی تحت نظارت مسئولان بهداشتی و سازمان های ذی ربط قرار دارد و نهایت تلاش تولیدکنندگان، تولید کالای کیفی و سالم است؛ ولی کنجاله وارداتی پس از طی مسافتی طولانی و قرار گرفتن در معرض رطوبت و آلودگی، وارد کشور می شود.
 
دبیر انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران ضمن ابراز نگرانی از واردات بی رویه و غیرمنطقی کنجاله به کشور گفت: در شرایطی که تولید کنندگان داخلی، توان تولید کنجاله مرغوب را در داخل دارند، ۱.۴ میلیون تن کنجاله طی ۱۱ماهه سال ۹۵ وارد کشور شده است که این امر، عرصه را برای تولید کنندگان داخلی تنگ نموده و بر خلاف اصول اساسی اقتصاد مقاومتی است.
 
وی خاطرنشان کرد: طی سه سال اخیر کارخانجات روغنکشی پس از سالها تعطیلی، مجددا فعال شده و اشتغال و امنیت غذایی را در چندین استان کشور به وجود آورده اند؛ ولی واردات کنجاله می تواند بازهم صنعت روغنکشی را به تعطیلی بکشاند.
 
 سبقتی تصریح کرد: این در حالی است که تولیدکنندگان داخلی با تولید کنجاله با کیفیت در دو سال اخیر، ضمن تنظیم بازار کنجاله، مانع از ایجاد نوسانات قیمتی در بازار شده اند.
 
سبقتی همچنین با غیرکارشناسی دانستن مخالفت برخی مدیران وزارت جهاد کشاورزی با تعرفه واردات کنجاله، ابراز امیدواری کرد که دولت یازدهم، هم راستا با سیاست های اقتصاد مقاومتی و در جهت حفظ و ایجاد اشتغال، با وضع تعرفه منطقی و کارشناسی بر واردات کنجاله، از توسعه کشت دانه های روغنی و حفظ اشتغال در صنعت روغنکشی حمایت کند.
اخبار
  کشاورزی و دامداری
  صنایع غذایی
  اقتصادی
  برندها و بنگاه‌ها
  گوناگون
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  کتاب
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.