یک مقام مسئول اعلام کرد؛

تولید ۱.۷ میلیارد شاخه گل بریده در سال ۹۵

تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۵

یک مقام مسئول در وزارت جهاد گفت: پیش بینی می‌شود نزدیک به ۲.۲ میلیون تن سبزی و صیفی و ۱.۷ میلیارد شاخه گل بریده تا پایان سال ۹۵ در گلخانه‌های کشور تولید شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  وزارت جهاد کشاورزی، مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود نزدیک به ۲.۲ میلیون تن سبزی و صیفی و ۱.۷ میلیارد شاخه گل بریده تا پایان سال ۹۵ در گلخانه‌های کشور تولید شود، اظهارداشت: شرایط بازار بر میزان تولید محصولات گلخانه‌ای تأثیر گذار است.
 
سید محمد کیایی تنوع بخشی به محصولات گلخانه‌ای را یکی از برنامه‌های این دفتر عنوان و اضافه کرد: در این راستا اخیراً کارگروهی در پژوهشکده سبزی و صیفی تشکیل شده است.
 
این مقام مسئول افزود: ما به دنبال آن هستیم به منظور کاهش مصرف آب، محصولاتی که قابلیت انتقال به داخل گلخانه‌ها را دارند شناسایی و در این زمینه اقدام کنیم.
 
وی خاطر نشان کرد: در گلخانه برای تولید هر کیلوگرم گوجه فرنگی ۴۰ لیتر و در فضای باز برای همین مقدار تولید ۴۰۰ لیتر آب یعنی ۱۰ برابر مصرف می‌شود.
 
کیایی با بیان اینکه محصولات جالیزی مانند طالبی و سبزی‌های برگی قابلیت انتقال و تولید در فضای گلخانه‌ای را دارند، تصریح کرد: تولید برخی محصولات باغی مانند انگور را هم می‌توان در گلخانه انجام داد.
 
وی ادامه داد: در بعضی از استان‌ها، بخش خصوصی تولید محصولات باغی مانند انار و آلو را به صورت پایلوت آغاز کرده‌اند.
 
مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی گفت: در کارگروه سبزی و صیفی، دستور العمل ها و ضوابط تولید محصولات متنوع تعیین می‌شود که چراغ راهنمایی برای تولیدات جدید خواهد بود.
 
وی در همین حال از تشکیل کارگروه سازه و تجهیزات گلخانه‌ای در مناطق مختلف کشور و کارگروه بخش خصوصی برای استاندارد سازی پوشش‌های گلخانه‌ای خبر داد.
 
کیایی در مورد سطح کشت گلخانه‌ای سال ۹۴ نیز یادآور شد: در سال گذشته نزدیک به ۱۰ هزار و ۱۹ هکتار کشت گلخانه‌ای انجام شد که از این سطح ۷۲۷۰ هکتار مربوط به سبزی و صیفی و ۲۲۶۵ هکتار مربوط به گل و گیاهان زینتی بود.
 
مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی، افزود: از این سطح ۱.۷ میلیون تن سبزی و صیفی، ۱.۳ میلیارد شاخه گل بریده، ۷۵ میلیون گلدان گیاهی و نزدیک به ۱۵ هزار تن توت فرنگی تولید شد.
 
وی از سرمایه گذاری شرکت‌های خارجی در ایران برای تولید اندام‌های تکثیری گیاهی خبر داد و ابراز امیدواری کرد: با سرمایه گذاری یک شرکت آلمانی از سال آینده تولید اندام تکثیری گل رز در کشور آغاز شود.
 
کیایی اظهار داشت: یک شرکت هلندی نیز برای همکاری در زمینه تولید اندام تکثیری گل رز در ایران اعلام آمادگی کرده و بخش خصوصی در حال رایزنی برای سرمایه گذاری مشترک با آن شرکت به منظور تأمین نیاز بازار داخلی و بازار کشورهای همجوار است.
اخبار
  کشاورزی و دامداری
  صنایع غذایی
  اقتصادی
  برندها و بنگاه‌ها
  گوناگون
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  کتاب
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.