توافق جدید تایلند برای فروش برنج به ایران

تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ماه ۱۳۹۵

تایلند برای نخستین‌بار در ۱۰ سال گذشته توافقی را برای فروش برنج به ایران امضا کرده و نخستین محموله برنج سفید به میزان ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تن ظرف یک تا دو ماه آینده صادر خواهد شد.
 
به گزارش ایسنا، پایگاه خبری بانکوک پست به نقل از رییس شرکت "ایشیا گولدن رایس" گزارش کرد این شرکت پس از این‌که وزارت بهداشت و درمان ایران در اواخر سال میلادی گذشته از کارخانه "ایشیا گولدن رایس" بازدید کرد، برای فروش برنج با دولت ایران به توافق رسیده است.
 
تقاضای خرید اولیه، ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تن برنج سفید است. این شرکت روال درخواست همکاری از بانک صادرات واردات تایلند برای کمک به پرداخت و تسویه پول این معامله را طی می کند که انتظار می‌رود حدود یک ماه به طول بیانجامد. تحویل این محموله احتمالا طی یک تا دو ماه آینده یا پیش از ژوئن امسال انجام خواهند شد.
 
به گفته مدیر این شرکت، این سفارش خرید خبر خوبی برای تایلند پس از شراکت نزدیک میان دولت و بخش خصوصی برای از سرگیری صادرات برنج تایلند به ایران پس از ۱۰ سال است.
 
در گذشته ایران ۷۰۰ هزار تا یک میلیون تن برنج از کشورهای خارجی وارد می‌کرد که حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن آن از تایلند بود.
 
با تسهیل تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران، تایلند و ایران یک یادداشت تفاهم در اوایل سال ۲۰۱۶ برای از سرگیری فروش ۳۰۰ هزار تن برنج به ارزش ۴.۳ میلیارد بات است.
 
تایلند و ایران در اکتبر سال گذشته در مورد یک توافق تجارت ترجیحی موافقت کردند که هدف آن افزایش تجارت دوجانبه به سه میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۱ بود.
 
هر دو طرف موافقت کردند تعرفه واردات ۱۰۰ کالا را کاهش دهند.
 
توافق تجارت ترجیحی با توافق تجارت آزاد متفاوت است زیرا دستیابی به این توافق بسیار راحت‌تر بوده و لزومی به حذف کامل تعرفه‌ها را ندارد. معمولا تعرفه‌ها با توجه به نتیجه مذاکرات، به ۱۰ درصد یا کمتر کاهش خواهند یافت.
 
توافق تجارت آزاد معمولا تنها شامل دسترسی به کالاها نمی‌شود بلکه سرمایه‌گذاری و خدمات را در بر می‌گیرد.
 
ایران نهمین شریک تجاری بزرگ تایلند در خاورمیانه است و در سال ۲۰۱۶ حجم تجارت دوجانبه به ۴۲۱ میلیون دلار بالغ شد که ۳۶.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت. صادرات از تایلند به ۲۶۷ میلیون دلار رسید که ۲۳.۱ درصد بالاتر از سال ۲۰۱۵ بود.
 
وزیر بازرگانی تایلند اظهار کرده است از اوایل سال میلادی جاری نشانه‌های خوبی برای دورنمای صادرات برنج تایلند در توافق‌های دولتی به دولتی و خصوصی به خصوصی مشاهده می‌شود.
 
وزارت بازرگانی تایلند انتظار دارد این کشور امسال ۱۰ میلیون تن برنج صادر کند، اما انجمن صادرکنندگان برنج تایلند میزان صادرات در سال جاری را ۹.۵ میلیون تن پیش‌بینی کرده است.
 
انتهای پیام
اخبار
  کشاورزی و دامداری
  صنایع غذایی
  اقتصادی
  برندها و بنگاه‌ها
  گوناگون
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  کتاب
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.